
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.9 mm |
| Length | 2.4892 mm |
| Width | 2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Resistance | 6.3 Ω |
| Height | 1.8034 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 21 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current Rating | 115 mA |
| DC Resistance (DCR) | 6.3 Ω |
| Test Frequency | 2.52 MHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 27 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 115 mA |
| DC Current | 115 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 1471
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08506
Ext.Price$0.08506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08506 | $0.08506 |
| 10 | $0.04253 | $0.42530 |
| 50 | $0.03827 | $1.91350 |
| 100 | $0.03444 | $3.44400 |
| 500 | $0.03186 | $15.93000 |
| 1000 | $0.02947 | $29.47000 |
| 3000 | $0.02726 | $81.78000 |
| 5000 | $0.02522 | $126.10000 |
| 10000 | $0.02332 | $233.20000 |
